TRASY SPŁYWÓW

RZEKA ŚWIDER

Świder to piękna nizinna rzeka Mazowsza meandrująca przez pola i lasy z pięknymi zakolami, plażami, skarpami. Rzeka jest dość płytka (0,5m- 1m), z odcinkami o charakterze zwałkowym – ze zwalonymi drzewami, a miejscami o nieco górskim wyglądzie z kamiennymi bystrzami i uroczymi przełomami.

Te urokliwe miejsca warto odwiedzić, podziwiając przyrodę z kajaka lub płynąc na stojąco na desce SUP.

Proponowane Trasy Spływów

Proponujemy ciekawe trasy w górnym i środkowym biegu rzeki Świder, podzielone w zależności od długości i stopnia trudności:

Trasa D

Dobrzyniec – Glinianka Łąkowa

Trasa średnio trudna, do pokonania: podwójny stopień wodny (spływalne), próg wodny (przenoska) przy ruinach starego młyna – zwany Tarachowizna, kamienne bystrze – szybki nurt pod mostem w Gliniance.

Płyniemy przez pola i łąki w otoczeniu drzew przy rzece, dalej przez las, mijamy plaże oraz kilkanaście zwalonych drzew. Na tym odcinku podziwiamy piękną nadświdrzańska przyrodę, a dalej płyniemy obok miejscowości Dobrzyniec i Glinianka, gdzie za mostem znajduje się niewielka wysepka a dalej plaża – dogodne miejsca do kąpieli.

Turystycznie płynąc trasa zajmuje ok 3h

kajaki

Trasa T

Tarachowizna – Glinianka Łąkowa

Trasa łatwa, do pokonania: bystrze- szybki nurt pod mostem w Gliniance, bez przenosek.

Startujemy za przy ruinach starego młyna w Tarachowiźnie, już za progiem wodnym. Płyniemy przez las i łąki w otoczeniu drzew, mijamy plaże oraz kilka zwalonych drzew. Na tym odcinku płynąc lasem podziwiamy piękną nadświdrzańska przyrodę następnie płyniemy nieopodal miejscowości Dobrzyniec i Glinianka z plażami i miejscami dogodnymi do kąpieli wodnych.

Turystycznie płynąc trasa zajmuje ok 1h

Trasa S

Sępochów – Glinianka Łąkowa

Trasa średnio trudna, do pokonania: zwalone drzewa, podwójny stopień wodny (spływalne) w Dobrzyńcu, próg wodny (przenoska) przy ruinach starego młyna Tarachowizna, szybki nurt pod mostem w Gliniance.

Płyniemy przez las, miejscami ze zwalonymi drzewami a następnie przez pola i łąki w otoczeniu drzew przy rzece, i znowu przez las. Na tym odcinku podziwiamy bujną nadświdrzańska przyrodę, dalej płyniemy obok miejscowości Dobrzyniec i Glinianka z wysepkami i plażami.

Turystycznie płynąc trasa zajmuje ok 5h

Trasa K

Kołbiel – Glinianka Łąkowa

Trasa trudna, do pokonania: kilkadziesiąt zwalonych drzew, podwójny stopień wodny (spływalne) w Dobrzyńcu, próg wodny (przenoska) przy ruinach starego młyna Tarachowizna, szybki nurt pod mostem w Gliniance.

Płyniemy przez łąki i las, miejscami ze zwalonymi drzewami a następnie przez pola i łąki w otoczeniu drzew przy rzece, i znowu przez las. Na tym odcinku podziwiamy bujną nadświdrzańska przyrodę, dalej płyniemy obok miejscowości Dobrzyniec , mijając bystrze pod mostem- w miejscowości Glinianka.

Turystycznie płynąc trasa zajmuje ok 7h

Zwalone drzewa na trasie spływu kajakowego

Aby zamówić wyślij sms z danymi na nr. 601336462